W krajach Europy Zachodniej, które są wysoce rozwinięte gospodarczo, wiele społeczeństw się starzeje. Liczba młodych osób jest o wiele niższa, ponieważ rodziny nie są już tak wielodzietne, jak chociażby 100 lat temu. Ponadto nieustanny rozwój medycyny sukcesywnie prowadzi do wzrostu średniego czasu życia – co bez wątpienia jest pozytywem. Pojawia się jednak problem opieki nad osobami starszymi. Dlatego od wielu lat popularna jest profesja opiekuna osób starszych. Kto może nim zostać?
Opiekunowie i opiekunki osób starszych za granicą
Niemcy, Włochy, Holandia czy Luksemburg to tylko niektóre państwa borykające się z trudną kwestią, jaką jest praca dla opiekunki osób starszych. Bardzo często brakuje obywateli, którzy odnajdą się w tym zawodzie oraz mają do niego predyspozycje. Niektórzy również mają o nim mylne wyobrażenia. W wielu krajach sprowadza się on do pomocy w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie posiłków, spędzanie wspólnie czasu, czytanie podopiecznemu, robienie zakupów, dbanie o dobre samopoczucie, schludny wygląd i higienę, a nie do profesjonalnej pomocy medycznej.
Jednak szczegółowe wymagania dotyczące pracy opiekunki osób starszych zależą od prezentowanej oferty i państwa, do którego pragniesz wyjechać. Istnieją bowiem pewne różnice – dzięki nim możesz znaleźć swoje miejsce w tej profesji.
Opieka nad seniorem – Niemcy
Jest to bardzo często obierany kierunek przez naszych rodaków. Znajduje się relatywnie blisko i mieszka na jego terenie sporo Polaków – niektórzy mają tam całe swoje rodziny. Dzięki temu aklimatyzacja i przyzwyczajenie do nowych warunków w Niemczech są ułatwione. Jeśli zatem myślisz o pracy jako opiekun osób starszych właśnie tam, zobacz jakie umiejętności i kwalifikacje są od Ciebie wymagane.
Czy znajomość języka niemieckiego jest obowiązkowa?
By zostać opiekunką osób starszych w tym kraju, musisz znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jak już wspominaliśmy, praca w tym zawodzie to wykonywanie codziennych czynności, ale przede wszystkim bycie obok. Osoby starsze lubią systematyczne, proste rozmowy, nawet o przebiegu dnia. Dlatego bardzo potrzebne są umiejętności językowe.
Pamiętaj jednak, że jest to kompetencja, którą w dzisiejszych czasach dość łatwo wzniesiesz na wyższy poziom. Często wystarczy udać się na kurs dla początkujących – możesz to zrobić, nawet nie ruszając się z domu. Znajomość podstaw w większości przypadków wystarczy, aby zostać opiekunką. W dodatku przebywając w Niemczech, z pewnością z czasem podszkolisz swoje umiejętności językowe.
Wykształcenie opiekuna osób starszych
Wykształcenie medyczne w przypadku podjęcia pracy nie jest konieczne, ponieważ w tym państwie zapewniona jest zdrowotna opieka nad osobami starszymi. Niemcy oferują pomoc profesjonalistów, takich jak pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści. Jeśli więc senior posiada choroby wieku starczego czy inne poważne schorzenia, otrzymuje potrzebną mu rehabilitację i inne usługi okołolekarskie.
Liczą się predyspozycje
Jak już wiesz, czynności o charakterze medycznym nie są wymagane od opiekunek w Niemczech. Tamtejsi pracodawcy skupiają się na poszczególnych cechach charakteru, na przykład czułości i wrażliwości. Niestety zdarza się bowiem, że niektórzy z konkretnym wykształceniem nie sprawdzą się w tej roli. Czasem po prostu w ich naturze nie leży cierpliwość, empatia czy uwaga, a starsze osoby potrzebują tego w codziennym życiu. To zupełnie normalne – ścieżka zawodowa każdego człowieka jest inna.
Grunt to dobrze ocenić swoje możliwości i predyspozycje oraz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przebywanie każdego dnia z seniorem w trudnych sytuacjach to duża odpowiedzialność, ale jednocześnie wartościowy czas spędzony z ludźmi, od których wiele można się nauczyć. Takie lekcje są bezcenne.
Zakres obowiązków opiekunki osób starszych
Już wspominaliśmy, w Niemczech pomoc ogranicza się do czynności w codziennym życiu. Dodatkowo możesz zostać poproszony/a o pielęgnację seniora. Opiekun osoby starszej jest w dużej mierze odpowiedzialny za wspólne spędzanie czasu, podawanie posiłków, szanowanie i dopasowanie się do jego rytmu dnia, pomoc w korzystaniu z łazienki, a jeśli jest to możliwe – również o wspólne spacery i regularne przebywanie na świeżym powietrzu. Należy także przestrzegać zaleceń lekarzy zajmujących się zdrowiem osób starszych.
Opiekun osoby starszej jest również często odpowiedzialny kontakt z członkami rodziny. W ciągu dnia zdarzają się sytuacje, o których z pewnością będą chcieli wiedzieć – informowanie o stanie seniora zależy jednak od umowy i preferencji zleceniodawcy.

Czy opiekunka osób starszych musi mieć doświadczenie zawodowe?
Na ten aspekt bardzo zwraca się uwagę w Holandii. Mile widziane jest tam doświadczenie w profesjonalnej opiece bądź prywatnej, na przykład nad członkiem rodziny. Dodatkowo Holendrzy bardzo cenią znajomość języka angielskiego – w niektórych ofertach holenderski nie jest w ogóle wymagany.
Kurs na opiekuna osób starszych
Nie jest on obligatoryjny, choć z pewnością będzie dużym atutem. Aspirująca opiekunka osób starszych na pewno znajdzie w nim wiele cennej wiedzy, a to na początku drogi w tym zawodzie jest bardzo pomocne. Ponadto inne kursy również są pozytywnie odbierane przez pracodawców. Prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy czy wykształcenie pielęgniarki, choć nieobowiązkowe, z pewnością dadzą Ci przewagę nad innymi kandydatami.
Czy możliwa jest praca za granicą bez znajomości języka?
To bardzo często zadawane pytanie. Niektóre oferty pracy nie wymagają znajomości języka obcego – wystarczy Polski. Zdarza się bowiem, że osoba starsza jest naszym rodakiem, od lat mieszkającym za granicą. W tym przypadku odpowiednie kwalifikacje i zaangażowanie wystarczą.
Agencja pracy za granicą
Medikraft to miejsce, które znajdziesz szereg aktualnych ogłoszeń i porad. Zajmujemy się wspieraniem pracowników, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że opieka nad osobami starszymi w domu jest czasem wyzwaniem. Zapewniamy stały kontakt z agencją oraz przejrzysty proces rekrutacji. Prywatna opiekunka osób starszych zawsze może liczyć na wsparcie Medikraft.
FAQ:
1. Jak zostać opiekunem osoby starszej za granicą?
Liczą się chęci, zaangażowanie i predyspozycje. Zachęcamy do skorzystania z usług agencji Medikraft. Zabezpieczamy swoich podopiecznych i wspieramy na każdym etapie rekrutacji.
2. Czy znajomość języka obcego zawsze wymagana?
W większości ofert tak. Zależy to jednak od pracodawcy, jego pochodzenia i kraju, w którym mieszka. Wiele osób szuka pracowników z podstawowym poziomem języka niemieckiego, holenderskiego czy angielskiego. Zawsze mile widziany będzie też kurs opiekuna osób starszych, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy czy wcześniejsze doświadczenie.
3. Co leży w zakresie obowiązków opiekunki osób starszych?
Przede wszystkim pomoc w codziennych czynnościach, czyli w ubieraniu się, gotowaniu, zachowaniu higieny i spędzania wspólnie czasu. Wykształcenie medyczne nie jest wymagane, ponieważ opiekunka zgodnie z prawem nie może wykonywać żadnych czynności okołolekarskich.