Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

28.10.2022 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Ile zarabia opiekunka w Niemczech? - zdjęcie

Zawód opiekunki to popularna pośród przyjezdnych do krajów Europy Zachodniej profesja. Dzieje się tak, ponieważ społeczeństwa tych państw coraz bardziej się starzeją. Wpływa na to nieustający rozwój medycyny, ale i spadająca liczba urodzeń. Wszystko to prowadzi do wzrostu średniej życia obywateli. Nie inaczej jest w Niemczech. Atrakcyjne warunki finansowe pracy opiekunki przyciągają wielu Polaków, którzy pragną zwiększyć swoje zarobki. Rodzi się więc następujące pytanie – ile wynosi wynagrodzenie opiekunki w tym kraju?

Opiekunka osób starszych w Niemczech

Niemcy to dość częsty kierunek, obierany przez naszych rodaków. Dzieje się tak dlatego, że kraj ten znajduje się stosunkowo blisko Polski, a wiele osób ma tam członków rodziny i przyjaciół. Dzięki temu łatwiej jest im się tam zaaklimatyzować, znaleźć mieszkanie oraz dobrą posadę. Jest to z pewnością ogromna pomoc, zwłaszcza na początku.

Poza tym na terenie tego państwa działa wiele agencji, które oferują różnego rodzaju wsparcie dla pracowników. Jedną z takich firm jest Medikraft zapewniamy stały kontakt z naszym zespołem i bardzo przyjazny proces rekrutacji. Działamy w pełni legalnie, a opiekunka korzystająca z naszych usług, zawsze może liczyć na agencji, nawet po podpisaniu umowy.

Obowiązki i zadania w pracy opiekunki

Zacznijmy jednak od tego, jak naprawdę wygląda taka praca dla opiekunów osób starszych w Niemczech. Wiele osób ma niestety o niej mylne wyobrażenie – myślą, że wymaga się od nich specjalistycznej, medycznej opieki. Sprawy w rzeczywistości wyglądają nieco inaczej. Rolą opiekunki jest w głównej mierze spędzanie czasu z osobami starszymi. Po pierwsze taka osoba kwateruje się w miejscu zamieszkania podopiecznego, zazwyczaj w jego domu. Jej zadania to często wspólne czytanie książek, rozmowy, robienie zakupów, dbanie o higienę oraz wygląd zewnętrzny (ubiór, makijaż, fryzurę), ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa, lecz przede wszystkim – czuwać nad dobrym samopoczuciem.

Oczywiście szczegółowe wytyczne daje rodzina podopiecznego i należy bezwzględnie ich przestrzegać. Co ważne konieczna jest znajomość języka niemieckiego w stopniu podstawowym, umożliwiającym bezproblemową komunikację z seniorem. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy jest on Polakiem i pragnie rozmawiać tylko po polsku. To jednak pozostaje kwestią indywidualną.

Jakie wykształcenie powinny mieć opiekunki osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki osób starszych nie wymaga wykształcenia medycznego, ponieważ w Niemczech seniorzy mają zapewnioną profesjonalną pomoc lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów. Podobnie wygląda sprawa z kursem na to stanowisko czy z kursem pierwszej pomocy. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że takie bonusy będą zwiększały szanse na dodatkowe premie dodawane do minimalnego wynagrodzenia lub przełożą się bezpośrednio na wyższe zarobki.

W branży opiekuńczej bardzo liczą się predyspozycje, zwłaszcza te związane z emocjonalną stroną człowieka. Dlatego też jeśli szukasz pracy, warto posłużyć się pozytywnymi opiniami od poprzednich pracodawców. Posiadane referencje, nawet jeśli poprzedni zawód nie był związany z tą specjalnością, są w stanie potwierdzić Twoje umiejętności.

Ile zarabia opiekunka osób starszych?

Wysokość wynagrodzenia opiekunki u naszych zachodnich sąsiadów zaczyna się od 1350 EUR netto miesięcznie, czyli na tzw. rękę. Są to oczywiście uśrednione płace minimalne, ponieważ wszystko zależy od interesującego Cię ogłoszenia, możliwości finansowych rodziny, a nawet regionu tego kraju. Zazwyczaj oferty pracy z naszej agencji Medikraft oscylują w okolicach 1400–1600 EUR netto miesięcznie. Maksymalne stawki sięgają nawet 2000 EUR netto w tym samym okresie czasu.

Należy tutaj też wyróżnić taką posadę, jaką jest opiekun medyczny. Za granicą zarobki oraz zajęcia służbowe znacznie różnią się od roli prywatnej opiekunki osób starszych. Zawsze zwracaj uwagę na to, jakiego zawodu dotyczy anons.

Wpływ ma też na to stan zdrowia podopiecznego i wiążący się z tym zakres obowiązków. Niestety, często zdarza się, że seniorzy chorują na różne schorzenia związane z ich wiekiem. Zdarza się, iż mają demencję, nadciśnienie, problemy z tarczycą i sercem oraz parkinsona. W tych przypadkach zarobki opiekunek mogą być wyższe, ponieważ są one zobligowane do pracy w bardziej wymagających warunkach.

Wynagrodzenie opiekuna osób starszych w Niemczech – dodatkowe bonusy

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech? Jak już wspominaliśmy chwilę wcześniej, średnia wynosi 1350 EUR netto miesięcznie. Ponadto kursy i wykształcenie medyczne nie są obligatoryjne w takiej pracy. Jednak dzięki nim zarobki opiekuna osób starszych wiążą się z wyższym wynagrodzeniem. Mimo wszystko to nie wszystkie czynniki, które przyniosą dodatkowe bonusy.

Większe zarobki opiekunek zapewni na pewno bardzo dobra znajomość języka. Pisaliśmy, że każdy pracownik powinien znać go w stopniu komunikatywnym. Im wyższy poziom, tym proporcjonalnie wzrasta szansa na lepiej płatną posadę.

Warto pamiętać, że w takie dni jak Wigilia, pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, Nowy rok oraz w okresie wakacyjnym stawki idą znacznie w górę. Jeśli opiekun w tym czasie nie zdecyduje się na wyjazd do swojego domu, otrzyma do swojej wypłaty nawet kilkaset euro więcej. Jest to związane z deficytem personelu w tych dniach.

Ponadto ciągłość zatrudnienia utrzymana w Twoim CV, nawet w innych zawodach, to większa szansa na znalezienie pracy w opiece. Mile widziane jest również prawo jazdy, zwiększające mobilność opiekuna, a także wcześniejsze doświadczenie w branży.

Opiekunka osoby starszej – formy zatrudnienia

Najczęściej pracy w opiece szuka się poprzez ogłoszenia agencji, takich jak Medikraft. W ten sposób znajdziesz legalne zatrudnienie, bardzo często na tzw. niemieckiej umowie o świadczeniu usługi. Tego typu sprawdzone i płatne zlecenia najczęściej przewidują zakwaterowanie w domu podopiecznego.

Istnieje też możliwość wykonywania tego zawodu w domach opieki. Zarobki są tu dość podobne, lecz wymagania nieco większe. Pracują ta bowiem profesjonalni opiekunowie, nazywany Altenpflegerin, którym staniesz się po skończeniu trwającego 3 lata kursu.

Jakie jest wynagrodzenie opiekuna osób starszych w Holandii?

Atrakcyjne wynagrodzenie tej profesji spotkasz również w Holandii. Tutaj stawki zaczynają się od 1600 EUR netto miesięcznie. W tym państwie bardzo ceni się znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie oraz wcześniejsze doświadczenie. Zadania są niemal takie same jak w Niemczech i również mieszka się w domu podopiecznego.

FAQ:

1. Ile zarabia opiekunka osób starszych na godzinę w Niemczech?

Minimalna płaca w tym zawodzie zaczyna się od 1350 EUR netto miesięcznie. Ogłoszenia w Medikraft zazwyczaj gwarantują od 1400 do 1600 EUR netto miesięcznie.

2. Ile zarabia opiekun w Holandii?

Stawka minimalna w tym kraju to 1600 EUR netto miesięcznie.

3. Od czego zależy wysokość zarobków opiekunka w Niemczech?

Na rynku pracy w tej profesji jest mile widziane prawo jazdy, dobra znajomość języka niemieckiego, kurs pierwszej pomocy lub opiekunki osób starszych. Ponadto istnieje możliwość otrzymania premii w konkretne święta.