Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby wyjechać do pracy jako opiekun do Niemiec oraz Holandii?

18.11.2022 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Jakie dokumenty trzeba mieć, żeby wyjechać do pracy jako opiekun do Niemiec oraz Holandii? - zdjęcie

Opieka nad osobami starszymi poza granicami Polski to profesja, której nierzadko podejmują się nasi rodacy. Wszystko dlatego, że społeczeństwa zachodnich krajów bardzo szybko się starzeją i brakuje osób, które zajmą się seniorami. Jednymi z najczęściej obieranych kierunków przez Polaków są Niemcy i Holandia. Nie dzieje się to bez powodu – państwa te są stosunkowo blisko naszego, zapotrzebowanie na tę profesję na rynku dość spore a zarobki prezentują się naprawdę atrakcyjnie. Jeśli rozważasz podjęcie takiej pracy, musisz wiedzieć, jakie dokumenty są do tego potrzebne. Dlatego też w tym tekście odpowiemy Ci na to pytanie.

Wyjazdy do Niemiec jako opiekun osoby starszej – obowiązki

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych? Przede wszystkim pomaga w codziennym życiu, czyli gotuje, spędza czas na rozmowach, czytaniu książek czy spacerach. Zobowiązana jest do całodobowej opieki. Jej rola polega często na zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych. Ponadto musi ona zgłaszać wyznaczonym osobom ewentualne nowe niepokojące objawy u podopiecznego.

Czasem może zostać poproszona o specjalistyczne usługi opiekuńcze nad chorym członkiem rodziny, która ją zatrudniła. Jednak należy pamiętać, że opiekun to nie pracownik medyczny, a seniorzy mają dodatkowo zapewnioną pomoc lekarza, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów, w przypadku potrzebnej rehabilitacji.

Opiekun osoby starszej – kto może nim zostać?

Świadczeniem usług opiekuńczych za granicą we wspomnianych krajach może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Ważne jest, aby mieć ukończone 18 lat.

Oczywiście Twoje szanse zwiększą się wraz ze zdobytym wcześniej doświadczeniem. Będzie Ci znacznie łatwiej pozytywnie przejść przez proces rekrutacji do pracy opiekuna osób starszych w Niemczech lub Holandii, jeśli masz prawo jazdy i skończone dodatkowe kursy. Co prawda nie są one obligatoryjne, ale przeszkolenie z pierwszej pomocy czy opieki nad osobami starszymi zawsze będzie mile widziane. Nie potrzebujesz więc żadnego wykształcenia w tym kierunku. Inaczej jednak wygląda praca w domu pomocy społecznej za granicą, lecz w tym tekście zajmiemy się prywatną opieką w miejscu zamieszkania seniora.

Jakie cechy powinien mieć opiekun osoby starszej?

To, co jednak liczy się w tej branży to odpowiednie podejście. Osoba starsza może bowiem wymagać szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia. Ponadto czasem zmaga się ona z zaburzeniami psychicznymi, spowodowanymi przez demencję lub samotność. Niekiedy pojawiają się oferty pracy do opieki osoby starszej o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Oczywiście nie każdy senior znajduje się w takim położeniu, lecz należy być przygotowanym na różne sytuacje. Dlatego liczy się czułość, wrażliwość, empatia, ale i zdolność chłodnej oraz racjonalnej oceny własnych umiejętności. Opieka nad osobą starszą to piękna profesja, pełna różnych emocji – oprócz poczucia niesienia pomocy, spędzasz czas z człowiekiem, od którego możesz się naprawdę wiele nauczyć.

formalności osoby do opieki osób starszych

Czy znajomość języka przez opiekuna jest obowiązkowa?

To, co jest wymagane przez rodzinę podopiecznego to znajomość języka obcego. W Niemczech należy posługiwać się językiem niemieckim najczęściej na poziomie komunikatywnym, a w Holandii bardzo zwraca się uwagę na język angielski.

Dokumenty – opieka osób starszych Niemcy i Holandia

W ramach opieki długoterminowej na terenie poza granicami Polski należy się odpowiednio przygotować, w tym załatwić odpowiednie formalności. Zacznijmy od tego, że wjazd do Holandii i Niemczech jest całkowicie legalny, ze względu na członkostwo Unii Europejskiej. Potrzebujesz do tego jedynie dowodu tożsamości. Jednak co dalej?

Grupa Medikraft zadba o formalności osoby do opieki osób starszych

Podejmując pracę przez Grupę Medikraft, musisz wiedzieć, że zajmiemy się niemal wszystkimi formalnościami. Jeśli chodzi o kwestię pobytu stałego, pokierujemy całym procesem i zadbamy o to, aby zawsze Twoja praca jako opiekun osób starszych w Holandii i Niemczech, była legalna.

Dlatego też za naszym pośrednictwem podpiszesz odpowiedni dokument,szczegółowo określający warunki Twojej pracy oraz Twoje obowiązki. Najczęściej jest to umowa o świadczeniu usług – opiekuńczych w tym przypadku. Jest ona tworzona podobnie do znanej w Polsce umowie zlecenie, dzięki temu Twoje wynagrodzenie będzie wypłacane terminowo. Ponadto opłacimy wszystkie składki, więc w trakcie pobytu nie musisz przejmować się tą kwestią.

Ubezpieczenie zdrowotne

Każdy opiekun w Niemczech i Holandii musi mieć wykupione ubezpieczenie.Do zdobycia takiego upoważnia Cię Formularz A1, o który Medikraft wystąpi do ZUS. Po otrzymaniu potwierdzenia zaświadczenia A1 wystąpimy w Twoim imieniu do NFZ o wydanie pracowniczej karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego).

To ona upoważnia każdego obywatela UE na terenie państw członkowskich do korzystania z podstawowych usług medycznych.

FAQ:

1. Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Niemczech i Holandii?

Osoby w tym zawodzie prowadzą opiekę higieniczną oraz dbają o codzienne potrzeby osoby starszej. Warto podkreślić, że to coś innego niż pielęgniarska opieka długoterminowa. Twoim zadaniem będzie spędzanie czasu z seniorem, gotowanie czy sprzątanie bądź różne czynności pielęgnacyjne, spowodowane przez stan zdrowia podopiecznego.

2. Opieka nad osobą starszą – kto może ją sprawować?

Każda dorosła w świetle prawa kobieta i mężczyzna. Grunt to odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czy Twoje umiejętności oraz predyspozycje, pozwalają na wykonywanie tego zawodu. Wszystko dlatego, że liczy się w nim empatia, cierpliwość i wrażliwość.

3. Jakie dokumenty są potrzebne, aby zostać opiekunem w Niemczech i Holandii?

By podjąć pracę opiekuna, nie jest potrzebny żaden wzór wniosku o opiekę nad osobą starszą, jak w Polsce. Wystarczy, że dostarczysz Grupie Medikraft Formularz podpisany komplet dokumentów, który do Ciebie prześlemy, a my zajmiemy się innymi formalnościami.