Jakie są obowiązki opiekuna osób starszych?

21.12.2022 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Jakie są obowiązki opiekuna osób starszych? - zdjęcie

Opiekunka osoby starszej to profesja, w której liczy się serce. Z drugiej strony natomiast potrzebne jest wiele siły, aby spełnić się w tej roli. Wszystko dlatego, że wspiera ona seniora zarówno w tych dobrych, jak i trudnych chwilach. Czasem bowiem zdarza się, że zdrowie psychiczne bądź fizyczne podopiecznego znacznie podupada. Praca opiekunki osób starszych jest jednak wyjątkowa – obcuje się w niej z ludźmi, od których można się naprawdę wiele nauczyć. Jaki jest jednak realny zakres obowiązków opiekunki? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź właśnie w tym artykule.

Opiekunka osoby starszej – jak nią zostać?

Przede wszystkim wyjaśnijmy, jak zacząć pracę jako opiekunka osoby starszej. Zacznijmy od tego, że nie potrzebujesz żadnego wykształcenia w tym kierunku, a tym bardziej tego medycznego. Lekarska opieka seniora to nie zadanie opiekunki. Poza tym wszelkie kursy, na przykład te z pierwszej pomocy czy specjalnie dedykowane na opiekuna osoby starszej także nie są obligatoryjne. Choć warto zaznaczyć tutaj, że są one zazwyczaj bardzo mile widziane przez pracodawców i stanowią dobry punkt odniesienia, do negocjowania premii lub podwyżki.

Skorzystaj z usług agencji pracy

Najlepiej zatrudnić się poprzez taką agencję pracy jak Medikraft. Wszystko dlatego, że nasi pracownicy wspierają opiekunów na każdym etapie ich pracy – nie tylko podczas procesu rekrutacji. Możesz kontaktować się z nami w dowolnym momencie.

Poza tym nasze działania są legalne. Wszystkie formalności, którymi zresztą zajmujemy się my, są przeprowadzane zgodnie z prawem polskim oraz niemieckim czy holenderskim. Podpisujesz umowę na jasnych i przejrzystych warunkach.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech i Holandii?

Zależy to od stanu zdrowia swojego podopiecznego i poszczególnej oferty. Każda bowiem różni się od siebie zakresem obowiązków opiekunki czy wymagań rodziny. Jak wspominaliśmy dodatkowe kursy będą na pewno pomocne. Poza tym przydadzą Ci się referencje z poprzedniej pracy. Istotna jest również kwestia znajomości języka.

zakres obowiązków opiekuna osób starszych

Zakres obowiązków opiekunki osób starszych

Obowiązki opiekunki osób starszych mogą być przez niektórych mylnie rozumiane. Dlatego zacznijmy od tego, że nie jest ona zobowiązana do pomocy medycznej i czynnościach związanych z leczeniem bądź pielęgniarstwem. W Niemczech i Holandii seniorzy mają zapewnione tego typu usługi. Co się z tym wiąże, wykształcenie medyczne nie jest potrzebne.

Jakie są więc obowiązki opiekunki osób starszych?

Do obowiązków opiekunki należy między innymi utrzymanie w porządku i ładzie gospodarstwa domowego. Jednak zależy wszystko od ogłoszenia oraz podjętej posady. Zdarza się bowiem, że zatrudniona jest do tego dodatkowa osoba. Jeśli jednak leży to w Twojej gestii, zadbasz o czystość pomieszczeń i warunki podopiecznego.

W wykonywaniu niezbędnych obowiązków domowych najczęściej wchodzi pranie i prasowanie odzieży, mycie podłóg, odkurzanie czy ścieranie kurzy. Jednak przede wszystkim chodzi w tym oto, aby zadbać o jak największy komfort osoby starszej. Być może bowiem jej stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie tych czynności.

Obowiązki opiekuna osoby starszej – wsparcie emocjonalne

Samotność przeraża każdego człowieka. Bardzo często niestety zdarza się, że doświadczają jej seniorzy. Opiekunka osób starszych ma dotrzymywać towarzystwa. Może czytać podopiecznemu książki, grać w karty lub gry planszowe, oglądać wspólnie filmy, razem chodzić na spacery lub gotować – jeśli stan zdrowia na to pozwala.

Seniorzy mają często bardzo dużą potrzebę rozmowy. Czasem więc spędzisz długie godziny na wspólnych pogawędkach. Dlatego też tak ważny w tej pracy jest język. W Niemczech najczęściej wymaga się znajomości niemieckiego na poziomie komunikatywnym, a w Holandii zazwyczaj wystarczy język angielski. Mieszkańcy tego kraju bardzo dobrze się nim posługują, więc to w nim będziesz ucinać pogawędki. Pamiętaj, że znajomość języka zawsze można podszkolić, udając się na różne kursy.

Czuwanie nad stanem zdrowia

Prowadzenie gospodarstwa domowego i spędzanie czasu wolnego to jednak nie koniec. Opiekun czuwa także nad zdrowiem. Między innymi pomaga w regularnym przyjmowaniu przepisanych leków. Seniorom zdarzy się o tym zapomnieć, a to jednak z najistotniejszych kwestii, aby czuli się oni dobrze.

Czasem zdarzy się, że stan zdrowia jest na tyle poważny, że będziesz musiał pomóc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, w przebieraniu się, czesaniu i innych czynnościach związanych z zachowaniem higieny oraz estetycznego wyglądu. Ponadto może dziać się tak, że czeka Cię gotowanie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystko zależy jednak od ogłoszenia oraz kondycji podopiecznego. Zazwyczaj wszelkie informacje na ten temat są przekazywane na bieżąco przez rodzinę i doktora. Sytuacja może dynamicznie się zmieniać, więc słuchaj uważnie wszystkich przeciwwskazań oraz wskazówek.

Co jest ważne w tego typu pracy?

Jak już wspomnieliśmy, by zostać opiekunką, nie potrzebujesz żadnego wykształcenia. Jednak przed rozpoczęciem pracy w tym zawodzie, odpowiedz sobie na kilka pytań. Aby opiekować się osobami starszymi, przede wszystkim liczy się Twoja emocjonalna strona. Czasem bowiem będziesz musiał być silny, aby poradzić sobie z wyzwaniami, które mogą pojawiać się każdego dnia. Wysiłek fizyczny, połączony z dużą dozą empatii, cierpliwości, a także odpowiedzialności to połączenie, które powinno cechować opiekunkę.

Bądź więc ze sobą szczery. Spróbuj postawić się w różnych sytuacjach, które będą od Ciebie wymagały różnych reakcji. Pamiętaj także, że nie jesteś lekarzem ani psychologiem – jeśli więc zauważysz jakiś niepokojące objawy czy zachowania u osoby starszej, zgłoś je rodzinie lub innym upoważnionym i odpowiedzialnym za zdrowie seniora. Praca opiekuna bowiem to także bycie czujnym obserwatorem.

FAQ:

1. Jak zostać opiekunem osób starszych?

Bardzo dobrym pomysłem będzie skorzystanie z agencji pracy, takiej jak Medikraft. Zapewnia ona legalne zatrudnienie zarówno według prawa polskiego, jak i kraju, w którym pragniesz podjąć profesję opiekunki osób starszych. Załatwiamy także wszystkie związane z tym formalności. Poza tym zajmujemy się naszymi klientami na każdym etapie ich pracy.

2. Co leży w zakresie obowiązków opiekunki osoby starszej?

Opiekun ma przede wszystkim pomagać w codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie mieszkania, robienie zakupów, spędzanie wspólnego czasu wolnego w miarę potrzeb seniora, na przykład na rozmowach, spacerach czy czytaniu książek bądź oglądaniu filmów. Poza tym będziesz niekiedy gotować osobie starszej i dbać o jej ubiór bądź fryzurę.

3. Jakie jeszcze czynności wykonuje opiekunka osób starszych?

Niektóre obowiązki zależą od stanu zdrowia podopiecznego. Opiekun osoby starszej ma więc często za zadanie podawanie leków, czy pomoc w różnych czynnościach pielęgnacyjnych i fizjologicznych. Poza tym osoby starsze mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi, a niektórzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Należy także wziąć to pod uwagę.