Opiekunka osoby starszej to profesja, w której liczy się serce. Z drugiej strony natomiast potrzebne jest wiele siły, aby spełnić się w tej roli. Wszystko dlatego, że wspiera ona seniora zarówno w tych dobrych, jak i trudnych chwilach. Czasem bowiem zdarza się, że zdrowie psychiczne bądź fizyczne podopiecznego znacznie podupada. Praca opiekunki osób starszych jest jednak wyjątkowa – obcuje się w niej z ludźmi, od których można się naprawdę wiele nauczyć. Jaki jest jednak realny zakres obowiązków opiekunki? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź właśnie w tym artykule.
Opiekunka osoby starszej – jak nią zostać? Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej
Przede wszystkim wyjaśnijmy, jak zacząć pracę jako opiekunka osoby starszej. Zacznijmy od tego, że nie potrzebujesz żadnego wykształcenia w tym kierunku, a tym bardziej tego medycznego. Lekarska opieka seniora to nie zadanie opiekunki. Poza tym wszelkie kursy, na przykład te z pierwszej pomocy czy specjalnie dedykowane na opiekuna osoby starszej także nie są obligatoryjne. Choć warto zaznaczyć tutaj, że są one zazwyczaj bardzo mile widziane przez pracodawców i stanowią dobry punkt odniesienia, do negocjowania premii lub podwyżki. Jeśli jesteś zdecydowany, to sprawdź oferty pracy dla opiekunów w Niemczech i Holandii.
Skorzystaj z usług agencji pracy
Najlepiej zatrudnić się poprzez taką agencję pracy jak Medikraft. Wszystko dlatego, że nasi pracownicy wspierają opiekunów na każdym etapie ich pracy – nie tylko podczas procesu rekrutacji. Możesz kontaktować się z nami w dowolnym momencie.
Poza tym nasze działania są legalne. Wszystkie formalności, którymi zresztą zajmujemy się my, są przeprowadzane zgodnie z prawem polskim oraz niemieckim czy holenderskim. Podpisujesz umowę na jasnych i przejrzystych warunkach.
Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech i Holandii?
Zależy to od stanu zdrowia swojego podopiecznego i poszczególnej oferty. Każda bowiem różni się od siebie zakresem obowiązków opiekunki czy wymagań rodziny. Jak wspominaliśmy dodatkowe kursy będą na pewno pomocne. Poza tym przydadzą Ci się referencje z poprzedniej pracy. Istotna jest również kwestia znajomości języka.
Zapoznaj się z naszymi artykułami, aby rozeznać się w zarobkach jako opiekunka osób starszych za granicą.
Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?
Ile zarabia opiekun seniorów w Holandii?
Zakres obowiązków opiekunki osób starszych
Obowiązki opiekunki osób starszych mogą być przez niektórych mylnie rozumiane. Dlatego zacznijmy od tego, że nie jest ona zobowiązana do pomocy medycznej i czynnościach związanych z leczeniem bądź pielęgniarstwem. W Niemczech i Holandii seniorzy mają zapewnione tego typu usługi i to jest w zakresie obowiązków opiekunów. Co się z tym wiąże, wykształcenie medyczne nie jest potrzebne.
Jakie są więc obowiązki opiekunki osób starszych?
Do obowiązków opiekunki należy między innymi utrzymanie w porządku i ładzie gospodarstwa domowego. Jednak zależy wszystko od ogłoszenia oraz podjętej posady. Zdarza się bowiem, że zatrudniona jest do tego dodatkowa osoba. Jeśli jednak leży to w Twojej gestii, zadbasz o czystość pomieszczeń i warunki podopiecznego.
W wykonywaniu niezbędnych obowiązków domowych najczęściej wchodzi pranie i prasowanie odzieży, mycie podłóg, odkurzanie czy ścieranie kurzy. Jednak przede wszystkim chodzi w tym oto, aby zadbać o jak największy komfort osoby starszej. Być może bowiem jej stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie tych czynności.
Obowiązki opiekuna osoby starszej – wsparcie emocjonalne
Samotność przeraża każdego człowieka. Bardzo często niestety zdarza się, że doświadczają jej seniorzy. Opiekunka osób starszych ma dotrzymywać towarzystwa. Może czytać podopiecznemu książki, grać w karty lub gry planszowe, oglądać wspólnie filmy, razem chodzić na spacery lub gotować – jeśli stan zdrowia na to pozwala.
Seniorzy mają często bardzo dużą potrzebę rozmowy. Czasem więc spędzisz długie godziny na wspólnych pogawędkach. Dlatego też tak ważny w tej pracy jest język. W Niemczech najczęściej wymaga się znajomości niemieckiego na poziomie komunikatywnym, a w Holandii zazwyczaj wystarczy język angielski. Mieszkańcy tego kraju bardzo dobrze się nim posługują, więc to w nim będziesz ucinać pogawędki. Pamiętaj, że znajomość języka zawsze można podszkolić, udając się na różne kursy.
Czuwanie nad stanem zdrowia
Prowadzenie gospodarstwa domowego i spędzanie czasu wolnego to jednak nie koniec. Opiekun czuwa także nad zdrowiem. Między innymi pomaga w regularnym przyjmowaniu przepisanych leków. Seniorom zdarzy się o tym zapomnieć, a to jednak z najistotniejszych kwestii, aby czuli się oni dobrze.
Czasem zdarzy się, że stan zdrowia jest na tyle poważny, że będziesz musiał pomóc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, w przebieraniu się, czesaniu i innych czynnościach związanych z zachowaniem higieny oraz estetycznego wyglądu. Ponadto może dziać się tak, że czeka Cię gotowanie posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystko zależy jednak od ogłoszenia oraz kondycji podopiecznego. Zazwyczaj wszelkie informacje na ten temat są przekazywane na bieżąco przez rodzinę i doktora. Sytuacja może dynamicznie się zmieniać, więc słuchaj uważnie wszystkich przeciwwskazań oraz wskazówek.
Co jest ważne w tego typu pracy i jakie jest zakres obowiązków opiekunów?
Jak już wspomnieliśmy, by zostać opiekunką, nie potrzebujesz żadnego wykształcenia. Jednak przed rozpoczęciem pracy w tym zawodzie, odpowiedz sobie na kilka pytań. Aby opiekować się osobami starszymi, przede wszystkim liczy się Twoja emocjonalna strona. Czasem bowiem będziesz musiał być silny, aby poradzić sobie z wyzwaniami, które mogą pojawiać się każdego dnia. Wysiłek fizyczny, połączony z dużą dozą empatii, cierpliwości, a także odpowiedzialności to połączenie, które powinno cechować opiekunkę.
Bądź więc ze sobą szczery. Spróbuj postawić się w różnych sytuacjach, które będą od Ciebie wymagały różnych reakcji. Pamiętaj także, że nie jesteś lekarzem ani psychologiem – jeśli więc zauważysz jakiś niepokojące objawy czy zachowania u osoby starszej, zgłoś je rodzinie lub innym upoważnionym i odpowiedzialnym za zdrowie seniora. Praca opiekuna osób starszych w Holandii bowiem to także bycie czujnym obserwatorem.
W krajach Europy Zachodniej, które są wysoce rozwinięte gospodarczo, wiele społeczeństw się starzeje. Liczba młodych osób jest o wiele niższa, ponieważ rodziny nie są już tak wielodzietne, jak chociażby 100 lat temu. Ponadto nieustanny rozwój medycyny sukcesywnie prowadzi do wzrostu średniego czasu życia – co bez wątpienia jest pozytywem. Pojawia się jednak problem opieki nad osobami starszymi. Dlatego od wielu lat popularna jest profesja opiekuna osób starszych. Kto może nim zostać?
Opiekunowie i opiekunki osób starszych za granicą
Niemcy, Włochy, Holandia czy Luksemburg to tylko niektóre państwa borykające się z trudną kwestią, jaką jest praca dla opiekunki osób starszych. Bardzo często brakuje obywateli, którzy odnajdą się w tym zawodzie oraz mają do niego predyspozycje. Niektórzy również mają o nim mylne wyobrażenia. W wielu krajach sprowadza się on do pomocy w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie posiłków, spędzanie wspólnie czasu, czytanie podopiecznemu, robienie zakupów, dbanie o dobre samopoczucie, schludny wygląd i higienę, a nie do profesjonalnej pomocy medycznej.
Jednak szczegółowe wymagania dotyczące pracy opiekunki osób starszych zależą od prezentowanej oferty i państwa, do którego pragniesz wyjechać. Istnieją bowiem pewne różnice – dzięki nim możesz znaleźć swoje miejsce w tej profesji.
Opieka nad seniorem – Niemcy i Holandia
Jest to bardzo często obierany kierunek przez naszych rodaków. Znajduje się relatywnie blisko i mieszka na jego terenie sporo Polaków – niektórzy mają tam całe swoje rodziny. Dzięki temu aklimatyzacja i przyzwyczajenie do nowych warunków w Niemczech i Holandii są ułatwione. Jeśli zatem myślisz o pracy jako opiekun osób starszych właśnie tam, zobacz jakie umiejętności i kwalifikacje są od Ciebie wymagane.
Czy opiekun osób starszych za granicą musi znać język niemiecki lub holenderski?
By zostać opiekunką osób starszych w tym kraju, musisz znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jak już wspominaliśmy, praca w tym zawodzie to wykonywanie codziennych czynności, ale przede wszystkim bycie obok. Osoby starsze lubią systematyczne, proste rozmowy, nawet o przebiegu dnia. Dlatego bardzo potrzebne są umiejętności językowe.
Pamiętaj jednak, że jest to kompetencja, którą w dzisiejszych czasach dość łatwo wzniesiesz na wyższy poziom. Często wystarczy udać się na kurs dla początkujących – możesz to zrobić, nawet nie ruszając się z domu. Znajomość podstaw w większości przypadków wystarczy, aby zostać opiekunką. W dodatku przebywając w Niemczech lub Holandii, z pewnością z czasem podszkolisz swoje umiejętności językowe.
Jeśli nadal masz wątpliwości, to zapoznaj się z naszym artykułem: Czy trzeba znać język, aby pracować jako opiekun osób starszych za granicą?
Wykształcenie opiekuna osób starszych
Wykształcenie medyczne w przypadku podjęcia pracy nie jest konieczne, ponieważ w tym państwie zapewniona jest zdrowotna opieka nad osobami starszymi. Niemcy oferują pomoc profesjonalistów, takich jak pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci oraz inni specjaliści. Jeśli więc senior posiada choroby wieku starczego czy inne poważne schorzenia, otrzymuje potrzebną mu rehabilitację i inne usługi okołolekarskie.
Liczą się predyspozycje opiekunki osób starszych
Jak już wiesz, czynności o charakterze medycznym nie są wymagane od opiekunek w Niemczech i Holandii. Tamtejsi pracodawcy skupiają się na poszczególnych cechach charakteru, na przykład czułości i wrażliwości. Niestety zdarza się bowiem, że niektórzy z konkretnym wykształceniem nie sprawdzą się w tej roli. Czasem po prostu w ich naturze nie leży cierpliwość, empatia czy uwaga, a starsze osoby potrzebują tego w codziennym życiu. To zupełnie normalne – ścieżka zawodowa każdego człowieka jest inna.
Grunt to dobrze ocenić swoje możliwości i predyspozycje oraz odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przebywanie każdego dnia z seniorem w trudnych sytuacjach to duża odpowiedzialność, ale jednocześnie wartościowy czas spędzony z ludźmi, od których wiele można się nauczyć. Takie lekcje są bezcenne.
Czy opiekunka osób starszych musi mieć doświadczenie zawodowe?
Na ten aspekt bardzo zwraca się uwagę w Holandii. Mile widziane jest tam doświadczenie w profesjonalnej opiece bądź prywatnej, na przykład nad członkiem rodziny. Dodatkowo Holendrzy bardzo cenią znajomość języka angielskiego – w niektórych ofertach holenderski nie jest w ogóle wymagany.
Kurs na opiekuna osób starszych
Nie jest on obligatoryjny, choć z pewnością będzie dużym atutem. Aspirująca opiekunka osób starszych na pewno znajdzie w nim wiele cennej wiedzy, a to na początku drogi w tym zawodzie jest bardzo pomocne. Ponadto inne kursy również są pozytywnie odbierane przez pracodawców. Prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy czy wykształcenie pielęgniarki, choć nieobowiązkowe, z pewnością dadzą Ci przewagę nad innymi kandydatami.
Agencja pracy za granicą
Medikraft to miejsce, które znajdziesz szereg aktualnych ogłoszeń i porad. Zajmujemy się wspieraniem pracowników, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że opieka nad osobami starszymi w domu jest czasem wyzwaniem. Zapewniamy stały kontakt z agencją oraz przejrzysty proces rekrutacji. Prywatna opiekunka osób starszych zawsze może liczyć na wsparcie Medikraft.
FAQ:
1. Jak zostać opiekunem osób starszych?
Bardzo dobrym pomysłem będzie skorzystanie z agencji pracy, takiej jak Medikraft. Zapewnia ona legalne zatrudnienie zarówno według prawa polskiego, jak i kraju, w którym pragniesz podjąć profesję opiekunki osób starszych. Załatwiamy także wszystkie związane z tym formalności. Poza tym zajmujemy się naszymi klientami na każdym etapie ich pracy.
2. Co leży w zakresie obowiązków opiekunki osoby starszej?
Opiekun ma przede wszystkim pomagać w codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie mieszkania, robienie zakupów, spędzanie wspólnego czasu wolnego w miarę potrzeb seniora, na przykład na rozmowach, spacerach czy czytaniu książek bądź oglądaniu filmów. Poza tym będziesz niekiedy gotować osobie starszej i dbać o jej ubiór bądź fryzurę.
3. Jakie jeszcze czynności wykonuje opiekunka osób starszych?
Niektóre obowiązki zależą od stanu zdrowia podopiecznego. Opiekun osoby starszej ma więc często za zadanie podawanie leków, czy pomoc w różnych czynnościach pielęgnacyjnych i fizjologicznych. Poza tym osoby starsze mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi, a niektórzy poruszają się na wózku inwalidzkim. Należy także wziąć to pod uwagę.
4. Czy znajomość języka obcego zawsze wymagana?
W większości ofert tak. Zależy to jednak od pracodawcy, jego pochodzenia i kraju, w którym mieszka. Wiele osób szuka pracowników z podstawowym poziomem języka niemieckiego, holenderskiego czy angielskiego. Zawsze mile widziany będzie też kurs opiekuna osób starszych, prawo jazdy, kurs pierwszej pomocy czy wcześniejsze doświadczenie.