Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko opiekuna osób starszych?

24.03.2023 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Jak przygotować się na rozmowę rekrutacyjną na stanowisko opiekuna osób starszych? - zdjęcie

Rozmowa rekrutacyjna na opiekuna osób starszych to obowiązkowy punkt na liście każdego, kto pragnie podjąć tę profesję. Zdajemy sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna może wydawać się twardym orzechem do zgryzienia, ze względu na takie kwestie jak znajomość języka czy po prostu stres. Dopada on przecież każdego z nas, zwłaszcza w takich momentach. Dlatego więc dziś pochylimy się nad tym, jak przygotować się do procesu rekrutacji.

Rozmowa rekrutacyjna na opiekuna osób starszych – gdzie znaleźć ogłoszenia o pracę?

Zaczynając poszukiwania pracy, należy przede wszystkim zastanowić się, gdzie i jak to robić. Otóż najlepiej będzie, jeżeli zaczniesz od agencji, takiej jak właśnie Medikraft. To dlatego, że zawsze zapewniamy legalne zatrudnienie, a nasi eksperci weryfikują spływające do nas ogłoszenia.

Poza tym dbamy o osoby, które nam zaufały. Stąd też nawet po uzyskaniu pracy będziesz mógł w razie trudnej sytuacji skorzystać z naszej pomocy. Zachęcamy więc do odwiedzenia naszej strony i przyjrzenia się widniejącym na niej ogłoszeniom.

Opiekun osób starszych w Niemczech i Holandii – co warto wiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowie kwalifikacyjnej powinny towarzyszyć pewne przygotowania. Pokażemy Ci więc kilka aspektów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę przed procesem rekrutacji. Pamiętaj bowiem, że praca z osobami starszymi to profesja wymagająca nie tylko wiedzy, ale i cierpliwości oraz czujności. Warto więc podczas rozmowy kwalifikacyjnej pokazać rekruterowi, że jesteśmy dobrze nastawieni i mamy właśnie takie cechy.

Poznaj obowiązki opiekun osób starszych

Z pewnością zaimponujesz potencjalnemu pracodawcy, jeśli będziesz dokładnie wiedział, z jakimi obowiązkami zwykle wiąże się tego typu praca. Należy mieć bowiem świadomość, że opiekunki osób starszych nie są lekarzami, rehabilitantami, pielęgniarkami czy może fizjoterapeutami. Ich zadaniem jest jedynie obserwowanie stanu zdrowia podopiecznego bądź pilnowanie, by stosował się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Na czym polega praca opiekuna osób starszych w Holandii czy Niemczech? Ma pomagać w codziennych obowiązkach, a przede wszystkim spędzać czas z seniorem. Chodzi tu o takie aktywności jak wspólne czytanie, oglądanie filmów i seriali czy spacery. Wszystko jednak zależy od konkretnego ogłoszenia, ponieważ zakres obowiązków może różnić się w zależności od stanu zdrowia osób starszych. Możliwe, że będziesz pomagać w ubieraniu bądź czesaniu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto również wspominać, jak chciałbyś zorganizować czas dla podopiecznego, biorąc oczywiście pod uwagę jego stan i możliwości.

Należy mieć więc świadomość potencjalnych obowiązków, wprost mówić o nich oraz zadawać związane z nimi pytania. Potencjalny pracodawca ma obowiązek poinformować Cię o wszystkich dodatkowych czynnościach związanych z opieką. Dlatego też nie bój się pytać – ale o tym nieco później!

Znajomość języka obcego

Właśnie dowiedziałeś się, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech czy Holandii w dużej mierze polega na komunikacji oraz spędzaniu wspólnie czasu. W związku z tym znajomość języka obcego jest obowiązkowa. Najczęściej wystarczy ona na stopniu komunikatywnym lub średniozaawansowanym. U naszych zachodnich sąsiadów, istotna oczywiście jest sprawność w niemieckim, a w Holandii – angielskim.

Stąd też przed rozmową przypomnij sobie zagadnienia z danego języka. Poza tym realistyczna ocena umiejętności językowych pozwoli Ci na ewentualne podszkolenie swoich umiejętności – i to też zalecamy, jeśli nie czujesz się z tym zbyt pewnie.

Zwróć uwagę na swoją postawę, czyli merytorycznie odpowiadanie i pozytywne nastawienie

Dzięki pozytywnemu nastawieniu mona naprawdę wiele zdziałać. Pamiętaj jednak, aby dostosować swój nastrój do sytuacji. Warto być miłym oraz uprzejmym i stosować zasadę umiarkowanego optymizmu.

Opiekunka osób starszych powinna także dobrze pokazać swoją chęć niesienia pomocy – jeśli więc brałeś udział w wolontariacie bądź miałeś wcześniej podobną pracę, warto o tym wspomnieć.

Poza tym pamiętaj, aby unikać powtarzania swoich odpowiedzi. Istotne jest również to, abyś mówił wolniej, zwłaszcza jeżeli wypowiadasz się w języku niemieckim lub angielskim.

O co warto dopytać?

Zadaniem rekrutera jest też to, by w pełni rozwiać wątpliwości osoby starającej o pracę opiekunki seniora. Z uwagi na stresującą sytuację, będzie się on starał przeprowadzić Cię przez rozmowę w rzeczowy sposób, udzielając odpowiednich informacji.

Pamiętaj jednak, że także masz prawo zadawać pytania. Umożliwi to uniknięcie ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości. To stanowisko pracy jest wymagające, stąd też przed rozmową zalecamy zrobienie listy pytań, które Cię nurtują. Jeśli w wypowiedziach rekrutera nie wychwycisz odpowiedzi na nie, porusz poszczególne kwestie.

Jak przebiega rozmowa rekrutacyjna na opiekuna osób starszych?

Przede wszystkim – najpierw należy się do nas zgłosić. Zrobisz to poprzez formularz, gdzie wpiszesz swoje dane takie jak:

  • dane osobowe i kontaktowe,
  • poziom znajomości języka niemieckiego i angielskiego (lub innego),
  • informacje na temat tego, czy masz prawo jazdy, kim chciałbyś się opiekować,
  • na końcu będziesz mógł zamieścić swoje CV, list motywacyjny lub referencje.

Możesz też zadzwonić lub wysłać wiadomość SMS o treści OPIEKA na podane na stronie numery telefonu. Kiedy nasz pracownik zapozna się z Twoją aplikacją, zadzwoni do Ciebie. Poinformuje Cię on o dostępnych ofertach i da chwilę do namysłu. Najpewniej umówicie się na rozmowę dotyczącą konkretnego ogłoszenia.

Na niej sprawdzana może być Twoja znajomość języka obcego czy wcześniejsze doświadczenie oraz podejście do pracy opiekunek osób starszych. Zależy nam, aby Cię poznać, stąd też spodziewaj się pytań o to, jak spędzasz wolny czas czy lubisz gotować i zajmować się pracami w ogrodzie. Ponadto rekruter poinformuje o stanie zdrowia seniora oraz o dodatkowych obowiązkach związanych z dbaniem o podopiecznego.

Opiekun osób starszych – rekrutacja z Medikraft

Nie zapominaj, że rekruter również jest człowiekiem i zna emocje towarzyszące rozmowie kwalifikacyjnej. Zespół Medikraft tworzą ludzie, którymi kieruje profesjonalizm, empatia oraz wyrozumiałość. Stąd możesz mieć pewność, że podczas spotkania dotyczącego przekazania informacji o warunkach pracy będzie panowała miła atmosfera – Twój komfort psychiczny jest dla nas bardzo ważny.

Z drugiej strony jesteśmy profesjonalistami, więc zależy nam na rzeczowym przekazaniu informacji. Opowiemy Ci o możliwych sposobach zatrudnienia, podopiecznym oraz o charakterze pracy. A więc do usłyszenia!

FAQ:

  1. Gdzie szukać pracy na stanowisko opiekuna osób starszych?

Najlepiej zgłoś się do agencji takiej jak Medikraft. Weryfikujemy wszystkie ogłoszenia oraz zapewniamy odpowiednie warunki pracy pod kątem prawnym.

  1. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Głównym zadaniem kandydata ubiegającego jest zachowanie odpowiedniej postawy, rzeczowe przedstawienie informacji o sobie oraz bardzo często zaprezentowanie swoich umiejętności związanych ze znajomością języka obcego. Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna na opiekuna osób starszych zostanie przeprowadzona przez doświadczonego i wyrozumiałego rekrutera.

  1. Jak wygląda rozmowa na opiekuna osób starszych w Niemczech lub Holandii?

Po wypełnieniu formularza na stronie agencji Medikraft lub wysłaniu wiadomości SMS czy rozmowie telefonicznej nasz rekruter zadzwoni do Ciebie i zapyta o doświadczenie, znajomość języka czy sposoby na spędzanie wolnego czasu.