Jak przygotować się do wyjazdu jako opiekun osób starszych do Niemiec lub Holandii?

18.04.2023 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Jak przygotować się do wyjazdu jako opiekun osób starszych do Niemiec lub Holandii? - zdjęcie

Praca w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech i w Holandii to naprawdę częsta profesja, którą podejmują nasi rodacy. Wiąże się z nią duża odpowiedzialność, lecz chwile spędzone razem z seniorem potrafią stanowić lekcję na całe życie. Poza tym aspektem dochodzi także kwestia finansowa, która jest naprawdę atrakcyjna. Jednak jak przygotować się do wyjazdu jako opiekun osób starszych do Niemiec lub Holandii? Jest to przecież niemała rewolucja w życiu.

Opiekunka osób starszych – skąd dowiesz się o ofertach pracy?

Dziś więc spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie. Poruszamy kilka kwestii, zarówno dotyczących tych codziennej opieki, jak i spraw finansowych, czyli zarobków. Taka wiedza jest bowiem podstawową rzeczą, kiedy myślimy o przygotowaniu do wyjazdu w celu podjęcia pracy opiekunki.

Najpierw jednak zaczniemy od tego, gdzie szukać sprawdzonych ogłoszeń o pracę opiekunki osób starszych. Nie jest to bowiem zwykła praca, ponieważ zatrudniony mieszka i żyje w jednym domu z seniorem. Dlatego też zalecamy z korzystania z takich agencji jak Medikraft, gdzie znajdziesz aktualne oferty pracy.

Jesteśmy zespołem, który każdego dnia zajmuje się weryfikacją spływających do nas ogłoszeń. Poza tym w zakres naszych usług wchodzi też zajęcie się dokumentacją. Co to znaczy? Otóż to po naszej stronie leży to, aby podpisana przez Ciebie umowa była legalna. Ponadto pomożemy Ci przygotować wszelkie dokumenty potrzebne do wyjazdu.

Kiedy już dopniemy formalności i wyjedziesz do swojego podopiecznego i jego rodziny, możesz liczyć na nasze wsparcie. Nie obejmuje ono tylko etapu rekrutacji, ale w razie potrzeby będziesz się także kontaktować z naszymi pracownikami po podjęciu pracy.

Jakie są obowiązki opiekunek osób starszych w Niemczech i w Holandii?

Opieka nad osobami starszymi to tak naprawdę pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Zakres obowiązków jest zależny od seniora, którym się zajmiesz. Stąd też ważne jest indywidualne dopasowanie ofert pracy. Chodzi o to, aby wymagania połączyć ze swoimi możliwości. Odpowiedzialność pojawia się już na tym etapie, ponieważ powinieneś poznać swoje mocne i słabe strony.

Obowiązki w opiece osób starszych, czyli co musisz wiedzieć przed wyjazdem za granicę

Głównym zadaniem opiekunów osób starszych w Niemczech czy w Holandii to pomoc w codziennym życiu. Chodzi o wspieranie w codziennych czynnościach, takich jak przygotowywanie posiłków, sprzątanie, pranie, dbanie o schludny wygląd seniora. Poza tym liczy się także wspólne spędzanie czasu. Możecie razem czytać książki, oglądać filmy rozmawiać czy też spacerować – oczywiście, jeśli pozwala na to sprawność fizyczna seniora.

Ponadto opiekunka osób starszych monitoruje również stan zdrowia podopiecznego. Dba, by przyjmował on regularnie leki oraz zwracać uwagę na niepokojące zachowania bądź objawy. Bardzo często w takich sytuacjach osoba sprawująca opiekę kontaktuje się z rodziną podopiecznego.

Podjęcie pracy wiąże się także często z indywidualnymi potrzebami osób starszych. Chodzi o sytuacje, kiedy senior choruje, a poszczególne czynności związane z jego stanem zdrowia także wliczają się do zakresu obowiązków opiekuna. Kiedy więc przeglądasz ogłoszenia o pracę, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ten aspekt i pomyśl, czy dane zlecenie jest adekwatne do Twoich umiejętności.

Opieka osób starszych, czyli co musisz jeszcze o niej wiedzieć

Wybierając tę pracę poza granicami Polski, musisz wiedzieć o jeszcze kilku kwestiach. Pozwoli Ci to przygotować się do opieki nad osobami starszymi. Są to uniwersalne fakty, lecz pamiętaj, że każda oferta różni się od siebie pewnymi detalami.

Opiekunki osób starszych – wykształcenie medyczne jest konieczne?

Mówiliśmy już o monitorowaniu, czy stan zdrowia seniora się pogarsza oraz o kwestii związanej z obserwacją i podawaniem leków. Jednakże pragniemy wyraźnie zaznaczyć, że opiekunka osób starszych w Niemczech i w Holandii nie musi mieć tak naprawdę żadnego wykształcenia, w tym tego związanego z medycyną – wszystko dlatego, że seniorzy mają zapewnioną opiekę lekarzy, pielęgniarek czy rehabilitantów.

Znajomości języka obcego opiekuna osób starszych

Opiekun osoby starszej powinien znać język obcy. U naszych zachodnich sąsiadów dobra znajomość języka niemieckiego jest bardzo ceniona i zazwyczaj wymagana, chociażby w stopniu komunikatywnym.

Opiekunka osoby starszej w Holandii ma władać językiem angielskim. To on jest najbardziej ceniony przez rodziny i samych seniorów, jeśli chodzi o tę profesję. Nie ukrywajmy, że sam niderlandzki to dość trudny język, a z angielskim mamy do czynienia praktycznie wszędzie. Pozwala więc to na rekrutację większej liczby osób, na takie stanowiska.

Warto również wziąć pod uwagę, że czasem ogłoszenie o pracę może dotyczyć naszego rodaka, mieszkającego poza granicami Polski. Zdarza się, że wtedy wystarczy posługiwanie się polszczyzną.

Zarobki w pracy opiekunki osób starszych

Atrakcyjne warunki finansowe opiekuna osób starszych to zdecydowanie jedna z przyczyn, dlaczego wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celu podjęcia takiej pracy. Otóż standardowa pensja w Niemczech na tym stanowisku zaczyna się od kwoty 1350 euro netto miesięcznie, a w Holandii jest to próg 1600 euro netto w tym okresie.

Jednak wynagrodzenie za usługi opiekuńcze wzrasta lub może wzrastać, kiedy zostaje spełnionych kilka warunków. Na przykład mile widziane będzie prawo jazdy, bardzo dobra znajomość języka, a także wcześniejsze doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, że dla niektórych rodzin liczą się także kursy pierwszej pomocy czy pracowanie  podczas świąt – wtedy często można otrzymać premię. Warto zachować zdrowy rozsądek, na przykład, kiedy wystąpi taka sytuacja jak choroba osoby sprawującej opiekę.

Zaznaczamy, że każdą ofertę pracy należy traktować indywidualnie. Powyżej podaliśmy kilka możliwości na zwiększenie zarobku bądź uzyskanie premii, jednak zawsze niektóre detale i warunki w umowie mogą się od siebie różnić.

FAQ:

  1. Jak przygotować się do wyjazdu jako opiekun osób starszych do Niemiec lub Holandii?

Jest wiele spraw, o których należy wiedzieć. Zaczynając od początku, aby znaleźć legalną pracę, warto zgłosić się do takiej agencji jak Medikraft. Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, nie tylko podczas rekrutacji – służymy swoją pomocą również po zdecydowaniu się na podjęcie pracy. Jesteśmy godnymi zaufania partnerami.

  1. Jakie są obowiązki opiekuna osób starszych?

Warto również dokładnie wiedzieć, jakie będą Twoje obowiązki. To głównie pomoc w codziennym życiu i spędzanie wspólnie czasu. Niektóre czynności zależą od stanu zdrowia seniora i jego indywidualnych potrzeb.

  1. Jaka powinna być znajomość języka obcego?

Poziom znajomości języka niemieckiego w Niemczech najczęściej wymagany jest w stopniu komunikatywnym. Z kolei w Holandii sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ tam, zwraca się uwagę na język angielski. Stąd też opiekunka seniora powinna nim władać.