Zdrowie psychiczne opiekuna osób starszych. Jak dbać o siebie podczas pracy z seniorem?

10.04.2024 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Zdrowie psychiczne opiekuna osób starszych. Jak dbać o siebie podczas pracy z seniorem? - zdjęcie

Dobrostan emocjonalny i zdrowie psychiczne opiekuna osób starszych mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla seniora. Dlatego też osoba zajmująca się nim nie powinna nigdy zapominać o własnych potrzebach oraz jakościowym odpoczynku. Praca w takim zawodzie wiąże się bowiem z wieloma wyzwaniami. Dziś więc opowiemy, jak dbać o swoje samopoczucie w takiej sytuacji.

Czym jest zespół stresu opiekuna osób starszych?

Zespołem stresu opiekuna osób starszych nazywa się stan fizycznego oraz psychicznego wyczerpania, związanego z wykonywaną pracą. Stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia. Osoby mogą bowiem doświadczać takich objawów jak wypalenie zawodowe, chroniczne zmęczenie i przytłaczający ciężar obowiązków. Wynika to ze znacznego poświęcenia się na rzecz chorego, starszego lub niesamodzielnego seniora.

Objawy – zespół stresu opiekuna osoby starszej

Objawy niekiedy obejmują frustrację, bezsilność, apatię, nerwowość, irytację, drażliwość, trudności w koncentracji, zaburzenia snu, a także uczucie osamotnienia, przytłoczenia i brak sensu w tym, co się robi. Zignorowane mogą przerodzić się w stany depresyjne.

W roli opiekuna ważne jest, aby podczas wykonywania obowiązków zawsze zwracać uwagę na swoje zdrowie psychiczne i nie ignorować niepokojących sygnałów. Negatywny wpływ tego zjawiska na dobrostan emocjonalny prowadzi często do pogorszenia jakości wykonywanej pracy, a także poważniejszych konsekwencji zdrowotnych – na przykład do skrajnego osłabienia systemu odpornościowego czy odczuwanie dolegliwości bólowych. Pamiętaj, że takie objawy nie są naturalną konsekwencją sprawowania opieki nad osobą starszą. Dlatego też nie wahaj się i szukaj pomocy.

Sen i zdrowa dieta są ważne w roli opiekuna

Ze sprawowaniem opieki nad seniorami wiąże się wiele obowiązków. Jest to spędzanie wspólnego czasu, gotowanie, niekiedy też i sprzątanie. Twoje zadania wynikają jednak głównie ze stopnia samodzielności podopiecznego, a ten niestety bywa różny. Stąd też i możliwa będzie pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych, ubieraniu się i czesaniu czy też i podawanie leków.

Wypalenie opiekuna osoby starszej bierze się właśnie z nadmiaru takich obowiązków – bywają dni, iż senior potrzebuje nieco więcej uwagi niż zazwyczaj. W takich sytuacjach nigdy nie zapominaj o zdrowym posiłku i jakościowym odpoczynku. Jedzenie i sen odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby dbać o zdrową dietę i zapewnić sobie odpowiednią ilość snu, ponieważ mają one wpływ na równowagę emocjonalną i ogólne samopoczucie. Jednakże pamiętaj – poczucie nadmiernej senności powinno być sygnałem ostrzegawczym.

Zespół stresu opiekuna a aktywność fizyczna

Spędzanie czasu z osobą chorą niestety często wyklucza aktywność fizyczną. Jednakże wprowadzenie jej w swoim wolnym czasie przynosi wiele korzyści. Regularne ćwiczenia lub nawet i spacery pobudzają krążenie krwi, co korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Dodatkowo wzmacniają mięśnie, poprawiają kondycję i pomagają utrzymać zdrowie. Zwiększa również pewność siebie i pozytywne samopoczucie.

Zespół stresu opiekuna – wsparcie bliskich

Objawy choroby podopiecznego mogą wymagać większego zaangażowania. Warto więc po prostu z kimś o tym porozmawiać. Jednym z najważniejszych źródeł wsparcia są rozmowy z bliskimi osobami. Poczucie bezradności czy przygnębienia nierzadko znika, gdy ktoś wysłucha Twoich zmartwień i doda otuchy. Praca dla opiekunów osób starszych w Niemczech i w Holandii wiąże się z wyjazdem za granicę, gdzie poczucie osamotnienia niestety czasem daje się we znaki.

Dzielenie się obawami, uczuciami i doświadczeniami pomaga niekiedy w procesie radzenia sobie ze stresem i zapewnia ulgę emocjonalną. Pamiętaj, że nie musisz być sam z tym wszystkim – zawsze możesz zwrócić się o wsparcie do rodziny, przyjaciół czy partnera życiowego. W sprawowaniu opieki nad seniorami jest to bardzo ważne.

Czas dla siebie, czyli zdrowie psychiczne opiekuna osób starszych

Opiekun osoby starszej ma zawsze wyznaczony czas wolny – powinien go wykorzystać tak, jak potrzebuje. Codzienne dbanie o własne potrzeby i relaks to klucz do zachowania równowagi i sposób, by nie doprowadzić do emocjonalnego wyczerpania.

Pamiętaj o swoich własnych potrzebach i daj sobie czas na ich zaspokojenie. Niezależnie od tego, czy jest to godzina wypełniona czytaniem, chwila odpoczynku bądź spotkanie z przyjaciółmi – wszystko to pozwala to na odbudowę sił i regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Zdrowie psychiczne a hobby

Praca dla opiekunów osób starszych w Holandii i w Niemczech nie musi determinować całego życia. Włączenie do niego hobby może być doskonałym sposobem na regenerację. Spróbuj malowania, gotowania, szydełkowania, haftowania, wyrabiania ceramiki lub uprawy roślin w doniczkach albo na grządkach (jeśli oczywiście pozwalają na to warunki). Zajęcie zmysłów daje możliwość skupienia się na czymś innym niż codzienne obowiązki i pozwala cieszyć się chwilą kreatywności.

Sposoby radzenia sobie ze stresem – opiekun osoby starszej

Stres to niestety nieodłączny towarzysz życia. Codzienne zadania i odpowiedzialność mogą dawać się we znaki. Dlatego tak ważne jest, aby poznać techniki radzenia sobie ze stresem i zminimalizować jego wpływ na zdrowie psychiczne.

Jedną z najprostszych jest praca z oddechem. Poprzez skupienie się na głębokim, kontrolowanym oddechu, można zacząć odczuwać stosunkowo szybkie ukojenie. Praktykowanie medytacji również wspiera w relaksacji i uspokajaniu umysłu. Bardzo często także uprawia się sport oraz takie ćwiczenia jak joga i rozciąganie.

Dla niektórych ważnym elementem radzenia sobie z zespołem stresu opiekuna jest terapia. Wizyty u psychologa lub terapeuty mogą pomóc w rozwinięciu umiejętności radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi i znalezieniu wsparcia. Niezależnie od wybranego podejścia, kluczowe jest, aby odkryć sposób, który będzie po prostu dla Ciebie skuteczny.

Zespół stresu opiekuna a depresja

Temat depresji opiekuna to bardzo trudna kwestia. Wiążą się z nią bowiem ciężkie dolegliwości, takie jak na przykład nieuzasadnione i nieustające poczucie winy, obniżony nastrój (utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie), utrata przyjemności z życia, ogromne zmęczenie, bardzo negatywne wyobrażenie o przyszłości oraz myśli samobójcze.

Jeśli więc widzisz u siebie lub u kogoś bliskiego takie objawy, jak najszybciej należy szukać pomocy u specjalisty. Wizyta u psychologa, psychoterapeuty i psychiatry pomoże wyjść z takiego stanu. Jest to sytuacja bardzo poważna i nigdy nie wolno ingerować takich dolegliwości.

FAQ:

  1. Co to jest zespół stresu opiekuna osób starszych i jakie objawy mogą na niego wskazywać?

Zespół stresu opiekuna osób starszych to stan fizycznego i psychicznego wyczerpania związanego z opieką nad seniorem, objawiający się wypaleniem zawodowym, chronicznym zmęczeniem, i przytłaczającym ciężarem obowiązków.

  1. Co może powodować zespół stresu opiekuna?

Przyczyny zespołu stresu opiekuna to na przykład przewlekły stres, przemęczenie, zaniedbanie swoich potrzeb, brak odskoczni od codziennych obowiązków w formie hobby lub sportu. Bardzo ważne jest więc, by podczas pracy zawsze wykorzystywać czas wolny tak, jak się go potrzebuje.

  1. Jakie metody mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem u opiekunów osób starszych?

Metody radzenia sobie ze stresem u opiekunów osób starszych obejmują praktykowanie technik oddechowych, medytację, uprawianie sportu, jogę, rozciąganie oraz wizyty u psychologa lub terapeuty.