Krótkoterminowa opieka nad osobami starszymi za granicą – czy jest możliwa i jak wygląda? 

3.10.2023 | Dodane przez medikraft | Kategoria: Dla opiekunki

Krótkoterminowa opieka nad osobami starszymi za granicą – czy jest możliwa i jak wygląda?  - zdjęcie

Opieka nad osobami starszymi jest wymagającym, ale i bardzo satysfakcjonującym zawodem. Opiekunki odpowiadają nie tylko za podstawowe potrzeby, takie jak przygotowywanie pożywienia, higiena czy podawanie leków. Niezwykle istotne jest to, że zapewniają one komfort emocjonalny i psychiczny podopiecznych. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, że nasi rodacy decydują się na pracę za granicą – na przykład w Niemczech czy w Holandii. Oferty są różnorodne, a wiele osób pragnie wykonywać ten zawód tylko przez określony czas. Stąd też rodzi się pytanie – czy opiekunki osób starszych mogą zatrudniać się krótkoterminowo?

Czy krótkoterminowa opieka nad osobami starszymi za granicą jest możliwa?

Wiele rodzin z najróżniejszych powodów nie chce umieszczać bliskich w domu opieki. Dlatego też poszukuje osób do pracy na tego typu stanowiska. Jednakże, czy wszystkie umowy są podpisywane na długie miesiące? Odpowiedź jest prosta – nie!

Krótkoterminowa opieka nad osobami starszymi za granicą jest jak najbardziej możliwa. W naszej grupie Medikraft regularnie pojawiają się oferty na różne okresy, w tym na przykład na miesiąc. Zdarza się, że opieka jest tylko dzienna, bez tzw. nocek. Kluczowe jest więc dokładne przeczytanie ogłoszeń i wybranie tych, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i oczekiwaniom.

Gdzie szukać pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech i w Holandii?

Jeśli pragniesz sprawować opiekę krótkoterminową lub długoterminową jako opiekunka osób starszych w Niemczech i w Holandii, warto skorzystać z usług agencji specjalizujących się w tym obszarze, takiej jak Medikraft. Oto kilka powodów, dla których współpraca z nami będzie dla Ciebie korzystna!

  • Weryfikacja ofert – szukanie na własną rękę zawsze wiąże się z ryzykiem. W naszej agencji dostępny jest szeroki wybór ofert pracy, a każda jest skrupulatnie weryfikowana, aby sprawdzić jej rzetelność i wiarygodność. W ogłoszeniach znajdziesz też podstawowe informacje dotyczące specyfiki zatrudnienia, takie jak wynagrodzenie, zakwaterowanie czy wymagane kwalifikacje.
  • Oferujemy legalne zatrudnienie – doskonale zdajemy sobie sprawę, że najbezpieczniej czujemy się wtedy, kiedy na początku pracy podpisujemy umowę. Dzięki temu możesz być pewien, że Twoje prawa są chronione. Dlatego też przekazujemy konieczne dokumenty, a proces rekrutacyjny jest przejrzysty.
  • Wsparcie na każdym etapie – co ważne, nie kończymy naszej współpracy na etapie rekrutacji. Oferujemy wsparcie zarówno przed wyjazdem, jak i po zatrudnieniu. Nasz zespół jest dostępny, aby odpowiadać na pytania, które mogą się pojawić w trakcie pracy.

Jakie zalety ma praca opiekunki osób starszych? 

W pracy opiekunki osób starszych możesz liczyć na zdobywanie cennych doświadczeń. Choć ta forma zatrudnienia bywa pełna wyzwań, jest również niezwykle satysfakcjonująca. Pomaganie osobom w podeszłym wieku, które często nie potrafią już samodzielnie zadbać o siebie, stanowi cenną lekcję empatii i cierpliwości.

Poza tym praca z osobą starszą sprzyja w nawiązywaniu kontaktów. Znajomość z seniorem może być niezwykle rozwijająca. Ma on często bogate doświadczenie życiowe i jest nierzadko gotowy się nim podzielić. To mądrość, której nie można znaleźć w żadnej książce – bywa bardzo inspirująca i zostaje w nas na całe życie. Wiele osób starszych ma także ciekawe pasje.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech i w Holandii?

Jeśli szukasz pracy, gdzie otrzymasz atrakcyjne wynagrodzenie, zatrudnienie się na tym stanowisku to zdecydowanie dobry pomysł. Zarobki w pracy opiekunki osób starszych w Holandii i w Niemczech są atrakcyjne i najczęściej zaczynają się od około 1300 euro netto. Średnio stawka ta wynosi między 1400 a 1600 aż do nawet 1900 euro netto miesięcznie.

Warto dodać, że czasem możliwe są także atrakcyjne premie, na przykład za pracę w okresie świątecznym. Wpływ na pensję ma niekiedy także doświadczenie. Dzięki temu praca jako opiekunka osób starszych w tych krajach jest nie tylko cennym doświadczeniem, ale również oferuje dobre zarobki.

Warunki zatrudnienia opiekunek osób starszych w Niemczech i Holandii na 1 miesiąc

Opiekunowie mają także świetne warunki pracy. Wszystko dlatego, że zagwarantowane zostaje im zakwaterowanie w miejscu, gdzie mieszkają osoby starsze. Jest to istotne ze względów praktycznych. Po pierwsze, opiekun będzie w ten sposób blisko seniora i może pomagać mu od razu, bez konieczności dojeżdżania. Czasami zdarzają się bowiem niespodziewane sytuacje. Poza tym opiekunowie mają także zapewnione wyżywienie, co jest kolejnym udogodnieniem.

Obowiązki opiekunek osób starszych

Opiekunka seniora ma różnorodne obowiązki i zależą od indywidualnych potrzeb seniora. Głównie potrzebuje wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak zachowanie higieny osobistej czy ubieranie się. Czasem do obowiązków będzie należeć również gotowanie, obsługa podnośników oraz czynności związane ze stanem zdrowia.

Warto bowiem zauważyć, że seniorzy często cierpią na różne choroby układu krążenia, a czasem mogą to być także demencja czy problemy z poruszaniem się. W związku z tym podopieczny będzie miał specyficzne potrzeby związane z jego kondycją, do których opiekun musi się odpowiednio dostosować. To może oznaczać konieczność podawania leków, monitorowanie stanu zdrowia i kontakt z rodziną seniora.

Praca w charakterze opiekunki a wykształcenie

By rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych, wykształcenie wyższe nie jest wymagane – osoba na tym stanowisku nie jest zatrudniana do opieki medycznej. To dlatego, że seniorzy mają zapewnioną pomoc lekarzy. Pamiętaj jednak, że jeśli mamy na myśli domy opieki sytuacja może wyglądać inaczej.

Jednakże w opiece osób starszych niezwykle ważna jest znajomość języka niemieckiego. W Holandii potrzebny będzie Ci z kolei język angielski, niderlandzki, a także – niemiecki. Umiejętność ta jest konieczna, aby dobrze komunikować się z podopiecznym oraz z innymi osobami zaangażowanymi, takimi jak lekarze czy rodzina seniora.

Wymagany poziom umiejętności językowych jest zwykle podany w ogłoszeniu o pracę – więc warto zwrócić na to uwagę przy wyborze oferty. Dzięki temu można od razu ocenić, czy jest się odpowiednio przygotowanym do podjęcia tego typu zatrudnienia.

FAQ:

  1. Gdzie szukać legalnego zatrudnienia jako opiekunka osób starszych?

Najlepiej będzie zatrudnić się poprzez usługi naszej agencji – Medikraft. Wszystko dlatego, że weryfikujemy każde ogłoszenie, zapewniamy wsparcie w procesie rekrutacji, a także po nim. Możesz zadawać nam pytania na każdym etapie zatrudnienia.

  1. Czy krótkoterminowa opieka nad osobami starszymi za granicą jest możliwa?

Krótkoterminowe zatrudnienie jako opiekunka osób starszych jest możliwe. Wystarczy szukać ogłoszeń, w których wyraźnie zaznaczony jest okres pracy. W naszej agencji niekiedy pojawiają się właśnie takie oferty, dlatego warto być uważnym.

  1. Jak wygląda praca opiekunki?

Senior najczęściej potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Opiekunowie o wielozadaniowe osoby. Przyrządzają posiłki, obsługują podnośniki, pomagają w ubieraniu się, a także spędzają czas ze swoim podopiecznym. Podają również leki i monitorują stan jego zdrowia.