Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z wieloma niewiadomymi i sytuacjami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć na tej nowej drodze w życiu. Rzeczą najistotniejszą wydaje się być w tym wszystkim porozumiewanie się w obcym języku. Komunikacja jest bowiem szalenie istotna. Dotyczy to również zawodu, jakim jest opiekunka osób starszych – spędza on przecież dużo czasu ze swoim podopiecznym. Stąd też dziś zastanowimy się nad tym, czy opiekun osoby starszej za granicą musi znać język?
Praca jako opiekunka w Niemczech i w Holandii – dlaczego warto korzystać z agencji pracy?
Zacznijmy jednak od tego, jak zacząć szukać pracy z osobami starszymi właśnie jako ich opiekun. Tak naprawdę istnieje wiele sposobów, lecz jeśli zależy Ci na fachowej pomocy oraz legalnym zatrudnieniu, warto zwrócić się do agencji – właśnie takiej jak Medikraft.
Przede wszystkim wyróżnia nas to, że jesteśmy z naszymi kandydatami nie tylko podczas procesu rekrutacji. Mogą oni zgłaszać się do nas o pomoc także wtedy, kiedy podejmą już pracę opiekunki osób starszych. Poza tym pragniemy podkreślić, że zatrudnienie za pośrednictwem naszych usług jest w pełni legalne. Dbamy, aby ogłoszenia były weryfikowane i zajmujemy się niemal wszystkimi formalnościami. Z doświadczenia wiemy, że nasz sposób działania sprawdza się doskonale.
Czy znajomość języka niemieckiego jest obowiązkowa?
Wróćmy jednak do tematu, jakim jest znajomości języka. Ogłoszenia o pracę dotyczące posady opiekuna osób starszych w Medikraft dotyczą dwóch krajów – Niemiec oraz Holandii. Stąd też zdecydowanie się na podjęcie takiego zawodu wiąże się z wyjazdem za granicę. Nowa rzeczywistość wymagać będzie od Ciebie znajomości języka.
Więc czy opiekun osoby starszej za granicą musi znać język? Tak! Chociaż zdarzają się wyjątki… już wszystko tłumaczmy.
Język niemiecki w zawodzie opiekuna osoby starszej
Ogłoszenia o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech najczęściej mają określony wymagany poziom języka niemieckiego. Nierzadko jest jednak tak, że wystarczy, posługiwać się nim w stopniu komunikatywnym. Mimo wszystko zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina podopiecznego chciałaby, aby ta znajomości języka była na dobrym poziomie czy nawet biegła. Stąd też radzimy dopasować ogłoszenie do swoich umiejętności oraz wymagań.
Jednak dlaczego znajomość języka niemieckiego jest tak ważna i potrzebna, aby zostać opiekunem osób starszych w Niemczech? Odpowiedzią są zadania w codziennym życiu, które czekają Cię po podjęciu pracy w tym zawodzie.
Jak wygląda praca opiekuna osób starszych w Niemczech? Czym zajmuje się opiekun osoby starszej?
Umiejętności językowe są w tym przypadku niezbędne, ponieważ opiekunka osób starszych pomaga podopiecznemu w codziennym życiu i codziennych czynnościach. Mamy na myśli tutaj wspólne spędzanie czasu, czyli czytanie, oglądanie filmów, gotowanie, spacery bądź rozmowy. Wszystkie te aktywności powinny zawsze być dostosowane do stanu seniora. Jak więc widzisz, znajomość języka niemieckiego w tym przypadku jest kluczowa, nawet na poziomie komunikatywnym. Będziesz potrzebować go może także do wymiany informacji z rodziną na temat stanu podopiecznego.
Pamiętaj, że opiekunka osób starszych nie musi mieć wykształcenia medycznego, ani skończonego żadnego kursu. Twoim zadaniem nie będzie więc żadna rehabilitacja czy też zabiegi okołomedyczne. Może jednak zdarzyć się, że stan seniora będzie wymagać dodatkowych czynności, takich jak na przykład dbałość o higienę czy ubieranie go.
Czy opiekun osób starszych powinien znać język Holenderski?
Do podjęcia pracy jako opiekunka osoby starszej w Holandii nie jest konieczna znajomość języka holenderskiego. W tym kraju bardzo liczy się język angielski. Ogłoszenia bardzo często zawierają informacje o tym, że wymagana jest biegłość na danym poziomie w tym języku. Jest on bardziej powszechny w Polsce, więc zdecydowanie łatwiej będzie Ci się z niego podszkolić.
Nauka języka niemieckiego i holenderskiego – dlaczego warto podwyższać swoje umiejętności?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, że znajomość języka bardzo często łączy się z większymi zarobkami. Ma ona przecież ogromne znaczenie, ponieważ tak jak wspominaliśmy, praca w tym zawodzie opiera się głównie na komunikacji. Stąd też posiadanie określonego poziomu języka jest naprawdę opłacalne!
Poza tym na większą pensję możesz niekiedy liczyć, kiedy masz doświadczenie w branży lub ukończone kursy – np. ten z pierwszej pomocy. Nie bez znaczenia pozostaje także praca w dni świąteczne. W tym czasie bowiem bardzo często istnieje opcja otrzymania atrakcyjnej premii.
Co zrobić, aby podwyższyć poziom swoich umiejętności językowych?
W opanowywaniu jakiegokolwiek języka bardzo ważne jest to, aby się nim otaczać – mamy na myśli tutaj słuchanie go, na przykład w filmach czy podcastach. Poza tym regularne ćwiczenia są kluczem do doskonalenia swoich umiejętności językowych. Niezależnie od tego, czy uczysz się samodzielnie, czy z nauczycielem, częste ćwiczenia pomogą Ci zrozumieć gramatykę, słownictwo i wymowę.
Ponadto korzystaj z technologii. W dzisiejszych czasach istnieje wiele aplikacji, które pomogą Ci w procesie nauki języka niemieckiego, angielskiego czy holenderskiego. Oferują one różne ćwiczenia na słownictwo, gramatykę i wymowę oraz przetestują Twoje umiejętności językowe.
Czy znajomość języka opiekunek osób starszych w Niemczech i w Holandii zawsze jest konieczna?
Jak już wiesz, w branży opiekuńczej bardzo liczy się znajomość obcego języka i najlepiej jest posługiwać się nim chociażby na poziomie komunikatywnym. Jednakże są pewne wyjątki, kiedy praca opiekunki osób starszych w Niemczech czy w Holandii nie wymaga posługiwania się niemieckim, czy nawet angielskim.
Jak to możliwe? Otóż niekiedy zdarzyć się może, że senior żył wcześniej w naszym kraju. Stąd też mówi po polsku i właśnie w takim języku najłatwiej będzie mu się z Tobą porozumieć. Jak więc widzisz, są różne sytuacje. Warto dlatego obserwować pojawiające się ogłoszenia i mierzyć siły na zamiary – to bardzo kluczowe w pracy w opiece, nie tylko w kwestii języka obcego.
FAQ:
- Czy opiekun osoby starszej za granicą musi znać język?
Znajomość języka obcego w pracy opiekunki osób starszych jest kluczowa, ze względu na obowiązki, jakie wykonuje osoba na tym stanowisku. Ma przecież ona towarzyszyć seniorowi, spędzać z nim kreatywnie czas i rozmawiać. Zdarza się czasem jednak, że posługiwanie się nim nie jest konieczne, ponieważ senior pochodzi z Polski.
- Czy opiekun osób starszych powinien znać język niemiecki?
Najczęściej w ogłoszeniach zamieszcza się informacje o tym, jaki poziom niemieckiego jest wymagany. Bardzo często jednak oczekuje się go na poziomie komunikatywnym.
- Czy język holenderski jest konieczny do pracy w opiece nad osobami starszymi w tym kraju?
W tym przypadku najczęściej oczekuje się od opiekunki osób starszych dobrej znajomości angielskiego. Jest to sporym plusem, ponieważ holenderski wydaje się być trudniejszym do nauki.